Z dopisů dětí

Ahoj! My jsme Vám už psali. Chtěli jsme po Vás přípravu na osmiletá gymnázia. Chápeme, proč ji nevydáte. Abych Vám řekla pravdu, já osobně už je nepotřebuju. Ptáte se proč? Já jsem totiž zkoušky na gymlp udělala, a to jen a jen díky Vám!!!! Zkoušky z matiky byly obtížné, ale já jsem je zvládla!! Zvládla jsem je díky Vašim bezvadným učebnicím !! Moc Vám všem děkuju.

Magdalena Sonntagová


Čítanka pro 6. ročník se mi líbila. Bylo v ní hodně dobrodružných příběhů a velmi pěkné básničky (nejvíc se mi zalíbila básnička od Jana Skácela Motlitba). Krásné kresby od mnoha malířů a fotografie (většina) těch, kteří už mezi námi nejsou. Hodně v čítance bylo o Karlu a Josefu Čapkových. Dodnes si pamatuji jejich přezdívky (Lenča, Íček, Peča). Divadelní hra Lucerna byla pěkná stejně jako balet Louskáček. Nejhezčí z celé Čítanky se mi však líbil příběh Bratři Lví srdce, které ilustroval František Skála ml. Málo bylo věnováno Josefu Ladovi, který tam má jen dva obrázky, a přitom jeho obrázky jsou veselé. Anekdot tam bylo málo. Já bych dala co pět stránek jednu nebo dvě anekdoty.
Čítanka se mi líbila.

M. Olbertová, Zubří


Tahleta čítanka byla nejzábavnější, co jsem za poslední léta četla. Nejzábavnější byla proto, že se tam vyskytovaly zábavné texty a vtipné básničky. Také byla poučná, protože jsme se dozvěděli hodně o spoustě spisovatelů a malířů, které jsme doposud neznali.
Obrázky v čítance se mi moc líbily, protože tam byly různé typy obrázků. Nejvíce se mi líbilo vyprávění o Josefu Čapkovi, protože jsme se o něm hodně dozvěděli, potom se mi moc líbil příběh Bylo nás pět nebo Bratři Lví srdce a mnoho dalších textů. Z obrázků se mi líbily nejvíce od Oty Janečka nebo od Josefa Čapka a mnohých dalších malířů. Z básniček se mi líbila Kráva od Emanuela Frynty nebo Grizzly od Jana Vodňanského ale nejvíce se mi líbila nonsenzová poezie Ufo ufo ufoni od Jiřího Žáčka. Moc se mi líbila čítanka a chtěla bych číst mnoho dalších takových.

Petra Randusová, Zubří


V naší čítance se mi líbí ilustrace, nejvíce však od Jiřího Trnky, Josefa Čapka a Cyrila Boudy. Čítanka je plná básniček, příběhů a pohádek. Nejhezčí příběh, co mě v čítance zaujal, je úryvek z knížky Kocourkov, kterou napsal a nakreslil Ondřej Sekora. V čítance tento příběh doplnil hezkým a veselým obrázkem Cyril Bouda. V čítance se také můžeme dočíst a zároveň poučit o nejvýznamnějších českých i cizích spisovatelích. O tom, kde a kdy se narodili, kde žili a o jejich významných dílech.
Knížka je plna básniček, nejvíce mě zaujala básnička z názvem Kráva, kterou napsal Emanuel Frynta a ilustroval Josef Čapek. Líbila se mi, protože se rýmuje a je plná žertu. A už se těším na novou čítanku, protože ještě máme ze 6. ročníku.

Jarek, Zubří


Milé nakladatelství Alter,
moc se mi líbí Tvoje učebnice češtiny pro 6. ročník ZŠ. Je přehledná a dobře se s ní pracuje. Líbí se mi, že vždy dáváš důležité věci do rámečku, což mi pomáhá při opakování probrané látky. Prostě si jenom přečtu informace v rámečcích. Téměř u každé nové látky se nachází názorný příklad, díky kterému vše lépe pochopím. Když se objeví výjimka, tak je v učebnici hned vysvětlena. Rychle jsem si zvykla i na malé obrázky sovičky, pera a další obrázky označující nové věci, látku k opakování apod.
Jistě bych našla ještě mnoho věcí, které Tvé učebnici dodávají na přehlednosti a díky kterým se stává docela příjemnou pomůckou v hodinách češtiny, přestože tento předmět nepatří mezi nejatraktivnější. I když musím uznat, že některá cvičení jsou docela zábavná (např. doplňování chybějících údajů do článku na str. 12).
V neposlední řadě se mi na této učebnici líbí různorodost ilustrací. od fotografií až po kreslené vtipy. Doufám, že Tě můj dopis potěšil. Chtěla jsem napsat také o tom, co se mi nelíbí, ale zatím jsem nic takového ve své učebnici nenašla.
Pozdravuji Tebe i Tvé příznivce a přeji hodně dobrých učebnic.

Veronika Frindtová, Praha 3


Vážené nakladatelství,
jsem studentem 1. ročníku gymnázia a učím se češtinu z Vašich učebnic. Vaše učebnice se mi velmi líbí, protože jednotlivé články jsou srozumitelně napsané a dobře vysvětlují probíranou látku. Také obrázky nám pomohou lépe si vybavit text. Vhodný je i formát učebnic, protože se mi dobře ukládají do desek. Ze všeho nejvíce se mi líbí barevně vyznačené nejdůležitější informace u jednotlivých článků.
S učebnicí se mi dobře pracuje, jelikož otázky jsou zadány srozumitelně. Děkuji Vám za povedené učebnice češtiny a doufám, že i v dalších letech budete vydávat stejně dobré nebo i lepší učebnice.
Zdraví Vás

Jan Němeček, Praha 4


Vážené nakladatelství Alter,
po dlouhém váhání jsem se rozhodl, že Ti napíšu. Možná ani netušíš, jak skvělé máš učebnice. Moc se mi líbí učebnice Čeština pro 6. třídu, hlavně v ní nejsou pravopisné chyby, jako bývají v učebnicích od jiných nakladatelství, které nebudu jmenovat. Dále se mi na ní líbí ještě spousta věcí: je přehledná, obsahuje mnoho důležitých pouček a informací. Je malá a tak se dá snadno sklidit. Způsob kterým vydáváš knihy, se mi líbí.
S pozdravem

Karel Zelinka, Praha 4


Milé nakladatelství,
píši vám ohledně svého názoru na učebnici českého jazyka pro 6. ročník, Jazykové projevy, sloh II. díl. Tato učebnice se mi moc líbí, jelikož jsou uvnitř knihy pěkně zpracovaná témata nejen pro sloh. Je tam mnoho nápadů, které obdivuji. Oceňuji také krásné fotografie a ilustrace.
Doufám, že ještě vydáte spoustu zajímavých a zábavných knih a samozřejmě také množství učebnic. Velký pozdrav vyřiď všem zaměstnancům a sponzorům.

Kateřina Záleská, Turnov


Milé nakladatelství ALTER!
Tvoje učebnice Český jazyk 6, 2. díl - Jazykové projevy, sloh se mi líbí a hezky se s ní pracuje. Já moc v lásce český jazyk nemám, ale musím se ji učit jako každý jiný. Vaše nakladatelství vydalo už několik podobných učebnic!
Vaše učebnice má pěkné ilustrace jak kreslené, tak focené a i dokonce k Českému ráji, kde bydlím. Obsah má srozumitelný, protože zatím všecko chápu. Jsem rád, že do ní můžu psát a nemusím pořád přepisovat.
Přeji hodně štěstí při vydávání takových skvělých učebnic, jako je tato!

Lukáš Hušek, Turnov


Milé nakladatelství Alter,
chtěla bych vám napsat něco o učebnici zaměřené na výuku slohu. Je dobře, že je přehledně rozdělená do jednotlivých kapitol. Výborně se mi pamatují části, které jsou rozlišeny barevně. Nejvíce se učím růžové tabulky, kde je shrnutá probraná látka. Za to se mi nelíbí rozmazané ilustrace, např. na str. 41, 49 atd., naopak obrázkové seriály jsou zajímavé. Možná, že byste mohli některá cvičení ztížit. Nejhezčí článek je na straně 58 „Neuvěřitelný objev“, protože je humorný. Celkově je to vydařená učebnice.

Barbora Jirošová, Turnov


V čítance 7. ročníku bylo moc pěkných článků a básniček. Čítanka začínala básničkou Uprostřed cesty od Fráni Šrámka. Začáteční básnička se mě moc líbila. Ale básnička Dědova mísa od Jana Nerudy, kterou jsme se učili nazpaměť, byla ze všech básniček pro mě nejlepší. Byla o tom jak dělá syn svému otci mísu. První článek z čítanky Jak daleko je slunce od Ivana Klímy který byl o ptáčkovi, který chtěl doletět ke slunci, ale byl hodně unavený a musel se vrátit zpátky na zem.
Ze všech nevíc líbilo článek Kaňon plný zlata od Jacka Londona. Na tom článku se mi líbilo, že to byl zlatokop, a když měl pár zrnek zlata, tak je vysypal až na druhý den si je začal sbírat. Ale mělo to dost smutný konec. V knížce nebylo napsáno, jak zemřel. Já sem si domyslel že ho někdo zastřelil a zlato si vzal. K článku byly krásné obrázky. Nejvíce se mi líbil obrázek od Zdeňka Buriana, který byl u článku Jen jednou ho chci spatřit z cesty Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, který znázorňuje, jak byli mezi indiány.
A nelíbilo se mi Volby v našem městě od Josefa Škvoreckého. Nelíbilo se mi to, protože sem to nepochopil. V čítance byly jiné ale taky pěkné básničky, články a obrázky.

Josef Divín, Zubří